Přihlášení
Login:
Heslo:
Zapomenuté heslo
Zapomenuté heslo
Členské číslo:
<< Zpět na příhlášení
Přihlásit

Odešel Mistr nejen titulem - smutná zpráva pro záchrannou kynologii.

V pondělí 7.6.2021 zemřel Ms. Jan Pokorný, jeden ze zakládajících členů záchranné kynologie v České republice.


Odešel Mistr nejen titulem - smutná zpráva pro záchrannou kynologii.
Autor: Ms. Vilém Babička, Miloslav Mazálek | Datum: 9.6.2021 - 00:00 | Zhlédnuto: 2326x
Honza byl dlouholetý reprezentant SZBK ČR, z.s., který dominoval zejména ve stopách. Byl mistrem světa ve stopách a vítězem mnoha mistrovstvích a závodů v České republice i zahraničí. Honza celý svůj život obětoval kynologii, ale srdcem byl v první řadě záchranář. Byl to velmi skromný a obětavý člověk, který vždy  pomohl radou ze svých nesmírných zkušeností začínajícím psovodům. Pro svojí kamarádskou a veselou povahu byl velmi oblíbený u všech kynologů i široké veřejnosti.
 
Honzo, budeš nám všem moc chybět, čest tvojí památce.
 
Tvůj zarmoucený kamarád Vilda Babička
 

Vzpomínka vedoucího Jihomoravské brigády Miloslava Mazálka:

Odešel Mistr nejen titulem

Dne 7. 6. 2021 odešel do kynologického nebe náš kamarád a zakládající člen Jihomoravské záchranné brigády pan Jan Pokorný Ms. Honza byl nejen skvělý psovod, který rozuměl psí duši, ale dokázal nám své zkušenosti předávat a měl radost, pokud se ostatním pod jeho vedením dařilo. Kynologii a výcviku psů se začal věnovat v roce 1974, kdy si pořídil prvního psa, německého ovčáka jménem Cesar Orthys CS,se kterým splnil nejvyšší všestranné zkoušky ZVV3. Honza nebyl jen záchranář, kynologii nerozděloval na záchranný nebo všestranný výcvik, pro něj byl výcvik v prvé řadě zábava. Svoje stopařské umění ukázal se psem Ferdou Černá Tarantule na MS v chorvatském Samoboru, kde získal vysoce zasloužený titul Mistra světa ve stopování a mnozí mezinárodní účastníci zde díky němu viděli poprvé práci psa bez vodítka. V roce 2010 pomohl na MS v Žatci 4. místem svému družstvu k vítězství.

Jen s Ferdou se zúčastnil 36 závodů a vrcholových soutěží u nás i ve světě. Byl 3x na MS IRO, na MS FCI, 2x na Mistrovství MSKS ve stopařích a nesmím zapomenout na MR ZP, kde soutěžil se psem Dan Garbiar CS. Na Mistrovství Slovenska v Donovalech obsadil s Ferdou 1. místo a stal se mistrem Slovenska pro rok 2010. Na Intercupech Humanity získal třikrát 2. místo a jednou 1. místo.

Všestrannost výcviku byla pro něj vším, splnil zkoušky ZVV3, IPO3, zkoušky lavinové, stopařské, obranářské a další. Srdcem však zůstával záchranářem a hlavně stopařem. S vedením výcviků pomáhal svými radami i názornými ukázkami. Nikdy neučil nic, co sám nezkusil. Jeho kamarádský přístup a úsměv nám bude chybět. Jako jeden z mála se mohl pyšnit titulem Šampion ve výkonu záchranných psů ČR.

Svůj domovský cvičák v Moravské Nové Vsi vybudoval vlastníma rukama a byl na něj patřičně hrdý. Byl řemeslně zručný, a tak všechny překážky potřebné k výcviku vyrobil sám. Se svojí ženou Jitkou organizoval výcvikové tábory, kde se psovodi pod jeho vedením rychle posouvali vpřed. Psi a jejich výcvik, to byl jeho život a my jsme mu za to vděčni. To vše je najednou pryč a zůstanou jen vzpomínky. Vzpomínky na skromného člověka s velkým srdcem. Bylo nám s ním dobře, měli jsme ho rádi. Honzo, budeš nám chybět. Čest Tvé památce.

Přihlášní členové svazu mohou své kondolence psát do diskuse pod článkem


Akce s článkem
Doporučit známému
Vytisknout článek
Aktuální informace
Přehledná tabulka pořadí kvalifikačních závodů dle kategorií
19.9.2023 18:22

... přejít na aktuality