Přihlášení
Login:
Heslo:
Zapomenuté heslo
Zapomenuté heslo
Členské číslo:
<< Zpět na příhlášení
Přihlásit

Zkušební řád pro záchranné psy SZBK ČR - 2022
(pdf, 2,8 MB)

Novelizace zkušebního řádu schválená na Sjezdu SZBK ČR, z.s. dne 26.6.2021 s účinností od 1.1.2022

ZZL - zkouška záchranných prací ze zamrzlé plochy

Speciální zkouška záchranných prací ze zamrzlé vodní plochy má za cíl pomoci k zajištění bezpečnosti dětí i dospělých při pohybu na ledě.
ZZL – ZKOUŠKA ZÁCHRANY Z LEDU (200 bodů)
POPIS JEDNOTLIVÝCH CVIKŮ

1. Přinesení dvou ležících předmětů ze zamrzlé vodní plochy                         (20 bodů)
Pořadatel umístí do vzdálenosti 25 metrů na ledovou plochu dva libovolné praktické předměty (ledvinu, čepici apod.) 25 m od sebe. Psovod procházející opodál je přivolán na břeh, odkud vysílá psa k postupnému přinesení obou předmětů. Pes nevidí umisťování předmětů.
2. Donesení záchranné pomůcky tonoucímu                                                       (30 bodů)
Psovod se psem jsou přivoláni na břeh, kde ve vzdálenosti 25 metrů leží v díře v ledu figurant a volá o pomoc. Na povel psovoda uchopí pes lano se záchranným plovákem a běží přímo k figurantovi, který od něho plovák převezme. Pes zůstává u figuranta a může lano od plováku stále držet. Psovod hlásí do vysílačky situaci a dojde si pro psa.
3. Doprava záchranného prostředku společně se záchranářem                    (30 bodů)
Psovod se psem zapřaženým do záchranných saní se nacházejí u břehu. Ve vzdálenosti 25 metrů leží v díře v ledu figurant volající o pomoc. Na povel psovoda běží pes se saněmi k tonoucímu, těsně následován psovodem. Po dosažení cíle pes na povel uléhá, psovod vyprostí figuranta, naloží ho na záchranný prostředek a společně se psem jej táhnou ke břehu. Cvik končí po dosažení výchozího místa.
4. Donesení záchranného lana tonoucímu                                                             (30 bodů)
Psovod se psem nacházející se opodál jsou přivoláni na břeh, kde ve vzdálenosti 25 metrů ve vodě leží figurant v díře v ledu a volá o pomoc. Psovod nabídne psovi konec 30 m lana, pes konec lana uchopí a běží s ním k figurantovi, který se lana pevně zachytí. Psovod pak pomocí tohoto lana vytahuje figuranta na pevný okraj zamrzlé plochy. Pes po donesení lana a uchopení lana figurantem nemusí lano pustit a může psovodovi pomáhat v tahu. Po bezpečném vytažení celého těla figuranta z vody na led je cvik ukončen.
5. Samostatné vytažení tonoucího z díry v ledu                                                    (40 bodů)
Psovod se psem procházejí opodál a jsou přivoláni na břeh. Ve vzdálenosti 25 metrů ve vodě leží figurant volající o pomoc a mávající libovolnou součástkou výstroje (čepice, šála apod.). Na povel psovoda běží pes k figurantovi, zakousne se do nabízeného předmětu a táhne za něj figuranta z vody. Figurant má v druhé ruce ledovcový bodec, kterým si pomáhá. Cvik končí v okamžiku, kdy je figurant bezpečně venku z vody celým tělem a je schopen se dále pomocí ledovcového bodce sám plížit ke břehu. Psovod si jde pro psa, odebírá mu předmět a přiřazuje psa k noze.
6. Vyhledání cadaveru na zamrzlé ploše                                                                 (40 bodů)
Na ploše 100x100 kroků vyhledává pes vzorek cadaveru, umístěný v malé těsné díře v ledu. Jeho umístění nesmí být zjistitelné zrakem. Plocha je označena v rozích praporky nebo bójkami. Pohyb psovoda je při prohledávání z hlediska bezpečnosti omezen podle okraje prohledávané plochy. Časový limit vyhledání je 15 minut.
7. Souhra a spolupráce, manipulace s vysílačkou                                                (10 bodů)
Ukončení cviků č. 2 až 6 hlásí psovod vysílačkou s informací o situaci, provedeném zásahu či zdravotním stavu figuranta. U cviků č. 2 až 5 je pes jištěn proti sklouznutí do otvoru v ledu 30 m šňůrou připnutou na postroji a ovládanou pomocníkem stojícím na výchozím místě za psovodem. Psovod je při všech cvicích vybaven záchrannou vestou, na nohou může mít sněžnice proti proboření nebo nesmeky proti sklouznutí.
 
POTŘEBNÝ MATERIÁL
1 ks záchranné sáně                                2 ks různé předměty k aportování
1 ks suchý oblek                                       4 ks házecí pytlík (25 m)
2 ks ledovcové bodce                              1 ks výstrojní předmět pro cvik č.5
2 ks plovoucí lano 30 m
1 ks záchranný plovák nebo deska

ZZL - cviky poslušnosti

Souhrnné bodové hodnocení zkoušky ZZL

Speciální cviky200 bodů
Zkouška ZZL celkem 200 bodů

Aktuální informace
Praktické nasazení kynologických týmů vedlo k úspěšné záchranné akci
Dne 11.5.2022 proběhla u Hradce Králové pátrací akce. V koordinaci se složkami IZS se akce zúčastnili také psovodi ze Svazu záchranných brigád kynologů, Policie ČR, HZS, Horské služby, České hasičské jednoty a MP Praha.
17.5.2022 20:19

Otevřený výběrový závod pro Mistrovství světa FCI 2022
V sobotu 14.5.2022 pořádá SZBK ČR otevřený výběrový závod Bohemia Cup 2022, ze kterého vzejde nominace psovodů pro MS FCI záchranných psů. Těšíme se na přihlášené závodníky a děkujeme sponzorům a partnerům akce.
9.5.2022 03:12

10.-12.6.2022, Tritolwerk (Rakousko)
Uzávěrka přihlášek 17.5.2022. Bližší informace v pozvánce a přihlášce viz příloha. Určeno především pro psovody s komunikačními schopnostmi v AJ a NJ.
5.5.2022 17:59

... přejít na aktuality
<< červen 2022 >>
Po Út St Čt So Ne
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
Nejbližší akce