Přihlášení
Login:
Heslo:
Zapomenuté heslo
Zapomenuté heslo
Členské číslo:
<< Zpět na příhlášení
Přihlásit

Mezinárodní zkušební řád FCI družstev

Mezinárodní zkušební řád FCI pro mistrovství světa a soutěže družstev záchranných psů je pravidelně každých 5 let revidován komisí FCI pro záchranné psy.  Aktuální platné znění v anglickém jazyce je ke stažení zde https://www.fci.be/en/Rescue-Dogs-59.html (platný od 1.1.2025)

 

Mistrovství světa družstev záchranných psů FCI se konalo poprvé v roce 2008 v Žatci a cyklus tohoto mistrovství byl v FCI stanoven jako dvouletý. V původním standardu soutěže byla účast omezena počtem tří psovodů (jednoho družstva) z každého členského státu FCI, přičemž všichni tři členové družstva nastupovali na práci v sutinách, na ploše i na stopě, a to v úrovních nejvyšších stupňů zkoušek podle mezinárodního řádu. Základní myšlenkou tohoto zkušebního řádu FCI se stalo kolektivní provedení záchranných prací ve všech prostředích.

V dnešní době je řád soutěže družstev koncipován tak, že  družstva jsou specializována a trojice závodníků společně s vedoucím družstva nastupuje v jedné kategorii pachových prácí (sutiny, plošné hledání nebo stopa) a na společnou poslušnost týmu. Kromě těchto kategorií může být otevřena také kategorie univerzální, kde družstvo nastupuje v pachových pracích sutina, stopa a plošné hledání. V každé kategorii zvlášť se potom zadává vítěznému družstvu titul mistra světa v soutěži družstev FCI. Podle standardů FCI je i tato soutěž zařazena mezi mezi soutěže se zadáváním titulu CACIT.

Každý účastník soutěže musí být členem národní organizace, která je přidružená k FCI nebo byla přizvána k účasti Komisí FCI pro záchranné psy. 

Soutěží družstev FCI záchranných psů se mohou účastnit pouze psi s průkazem původu (bez ohledu na velikost a plemeno ) registrovaní v plemenné knize nebo v přílohách k plemenné knize členské organizace FCI nebo smluvního partnera FCI, stejně tak i psi registrovaní v plemenné knize nebo v přílohách k plemenné knize nečlenských organizací FCI, s nimiž FCI uzavřelo dohodu o vzájemném uznávání plemenných knih (AKC, KC, CKC). (cir 33/2010)

Každý pes musí být označen mikročipem. Psům, jejichž identifikace není možná, nebude umožněn start. Každý účastník musí předložit pracovní knížku vydanou národní organizací.

Pro účast na MS FCI družstev výkonnostní a kvalifikační podmínky určuje národní organizace. Počet účastníků / družstev není omezen, avšak může být limitován rozhodnutím prezidenta RDC s ohledem na podmínky organizace soutěže.

Konkrétní podmínky pořádání světového mistrovství družstev záchranných psů stanovuje dokument FCI "Specifications for the organisation of the FCI World Championship for Search and Rescue Dog Teams" (platné od 01/01/2025).

Kompletní znění zkušebního řádu FCI "International Trial Rules for Search and Rescue Dogs TEAMS Tests" ke stažení v anglickém jazyce (platné od 01/01/2025).

Níže uvádíme pouze základní přehled a popis disciplin.

Cílem soutěže družstev záchranných psů je zejména prohloubení součinnosti mezi členy družstva. Důležitou součástí soutěže je znalost výkonnosti členů družstva a tomu odpovídající ideální nasazení a bezproblémová spolupráce na bázi důvěry. Proto bylo snahou stanovit pravidla soutěže co nejvíce flexibilní, aby byl dán prostor pro iniciativu a svobodu v rozhodování při řešení jednotlivých úkolů.

Závod družstev záchranných psů je soutěž, při níž pes musí plnit jednotlivé úkoly, které jsou vyžadovány od záchranného psa. Účast na soutěžích družstev umožňuje porovnání výcvikové úrovně na sportovní bázi při zahrnutí určitých stresových faktorů. 

Je doporučeno, aby členové družstva vykazovali fyzickou i psychickou kondici, schopnost pracovat pod tlakem a znalost postupu nasazení při katastrofách, první pomoc, radiokomunikace, orientace v terénu aj.  

Družstvo záchranných psů je složeno z vedoucího družstva bez psa (Team leader = TL) a 3 týmů psovod - pes.

Družstva s háravými fenami se mohou zúčastnit bez omezení.  Nemocná zvířata a zvířata s podezřením na nakažlivou nemoc nebudou k soutěži připuštěna a nesmějí vstupovat do soutěžního prostoru.

Věková hranice

V první den konání soutěže musí pes dosáhnout stáří 20-ti měsíců.

Posouzení povahy psa

Rozhodčí pozoruje chování psa před začátkem a v průběhu celé zkoušky. Rozhodčí je povinen při zjevných povahových nedostatcích vyloučit psa ze zkoušky a učinit o tom záznam v pracovní knížce.

Posouzení povahy zahrnuje:

  • jistotu a chování psa k cizím osobám
  • jistotu a chování psa při působení rušivých vlivů
  • možnost zátěže i při ztížených podmínkách, jako dlouhodobá práce, při nasazení více psů současně, při velkém teplu či zimě, při působení prachu a kouře, při nadměrném hluku, při silném pachovém zatížení apod.
  • určení dalších povahových nedostatků jako bázlivost při střelbě, slabost nervů a s ní spojená útočnost, přehnaná ostrost, celková bázlivost a podobné další jevy.

Povinnosti účastníků

Vedoucí družstva je povinen zajistit včasné přihlášení svého družstva ke zkoušce s uvedením podrobných osobních údajů zúčastněných psovodů a psů. Pokud se družstvo nemůže dostavit včas, musí to jeho vedoucí neprodleně oznámit vedoucímu zkoušek.

Družstvo se v každé disciplíně hlásí a odhlašuje se psem na vodítku v základním postoji. Každý člen družstva nastupující k soutěži se musí dostavit s příslušnou výstrojí a v oblečení odpovídajícímu dané disciplíně.

Struktura soutěže

O formě soutěže družstev rozhoduje pořadatel. Musí však obsahovat nejméně jednu poslušnost a dovednost a jednu pachovou práci. Počet, výběr a pořadí disciplín je libovolný. Pachové práce mohou být zařazeny dvakrát nebo i vícekrát. Jejich sestavení a pořadí nemá být utvořeno schematicky, nýbrž co možná nejzábavněji pro závodníky a podle možností pořadatele a únosnosti pro závodníky.

Disciplína Poslušnost a Dovednost (U & G)

Disciplína Vyhledání v sutině (T)

Disciplína Plošné vyhledání (FL)

Disciplína Záchranné stopování (F)

Soutěže družstev ve vyhledávání v lavinách se provádějí zcela odděleně od ostatních druhů pachových prací. Skládají se z U+G-L a alespoň z jedné disciplíny vyhledávání v lavinách.

Družstva mohou začít současně, jaké družstvo začne jakou disciplínou, určí los. Při čtyřech disciplínách (1 x U+G, 3 x pachová práce) lze v jeden den zvládnout podle délky přestávek 14 družstev.

Poslušnost a dovednost  (U+G)

Hlášení rozhodčímu se podává se psy na vodítku. Povoleno je pouze vodítko a vhodný obojek. Družstvo nastoupí vedle sebe do řady, vedoucí družstva na levé straně a tři psovodi se psy vedle něj vpravo. Vedoucí družstva může určit pořadí, v jakém budou členové družstva soutěžit. Toto pořadí pak ale musí zůstat zachováno po celou dobu poslušnosti a dovednosti. Vedoucí družstva vede družstvo a může mu velet.

Cviky ovladatelnost bez vodítka, polohy psů na vzdálenost s přivoláním, nesení psů a jejich předání a dlouhodobé odložení psů se posuzuje jako skupinová práce.

Pořadí cviků 4 – 9 je pevně stanoveno. Každý psovod se psem předvede po dvou cvicích (č. 4 a 5, č. 6 a 7 a č. 8 a 9) jako blok. Vedoucí družstva určí, který psovod se psem předvede který blok cviků.

Poslušnost je posuzována dvěma rozhodčími. Popis cviků a hodnocení viz zkušební řád.

Přehled cviků (max 200 bodů):

Cvik 1: Ovladatelnost bez vodítka (3x10 bodů)

Cvik 2: Polohy psů na vzdálenost s přivolánim (3x10 bodů)

Cvik 3: Nesení psa a jeho předání (3x10 bodů)

Cvik 4: Aport volný (10 bodů)

Cvik 5: Pohyblivá lávka na sudech (10 bodů)

Cvik 6: Vodorovný žebřík (10 bodů)

Cvik 7: Závěsná lávka (10 bodů)

Cvik 8: Tunel (10 bodů)

Cvik 9: Ovladatelnost na vzdálenost (10 bodů)

Cvik 10: Dlouhodobé odložení (3x10 bodů)

Cvik 1 – 10: Koordinace vedoucím družstva (10 bodů)

Cvik 1 – 10: Celková souhra družstva (10 bodů)                   

Vyhledávání v sutinách (T)

Volba prostředků a taktiky řešení je zcela ponechána na družstvu. Hledat popř. najít může současně více psů. Vedoucí družstva určuje, která dvojice psovod - pes z jeho družstva bude nasazena nebo stažena.  Během každého vyhledávání musejí být nasazeni všichni tři psi družstva. Členové družstva by měli spolupracovat a vzájemně se podporovat.

Pes připravený k vyhledávání je vysílán do prohledávaného prostoru bez dečky a obojku. 

Způsob označování osob psem je ponechán na úvaze psovoda.

Práce v sutině je posuzována třemi rozhodčími, na každého psa jeden. 

Bodové hodnocení vyhledávání v sutinách (max 400 bodů)

Nalezení osob: 3 osoby á 100  bodů (300 bodů)        

Spolupráce a kázeň družstva (50 bodů)

Vedoucí družstva - taktika a její realizace (50 bodů)

 

Všeobecná ustanovení:

  • Prohledávaný prostor: 5 000 m2 zcela nebo částečně zničený objekt, který může být složen z různého stavebního materiálu, v jedné nebo více úrovních. Součástí prohledávaného terénu musí být temné nebo duté prostory, hloubkové úkryty s hloubkou zásypu cca. 2 m a úkryty ve výšce min. 2 m. Prohledávání jen prázdné budovy není povoleno, avšak do prohledávaného prostoru mohou být zahrnuty jednotlivé místnosti.
  • Ukryté osoby: 3 osoby, zakryté. Psovi nesmí být umožněn zrakový ani fyzický kontakt, zakrytí osob má být velmi nenápadné. Psovi musí být znemožněno, aby za ukrytou osobou vnikl vstupním otvorem. Ukryté osoby musí ležet od sebe v takové vzdálenosti, která umožní jasné označení. Použité úkryty lze použít i opakovaně, při jejich změně však musí být vyloučeno nebezpečí chybného označení. Použité úkryty, které nebudou obsazené, zůstávají otevřené. Ukryté osoby musí zaujmout svou polohu 15 minut před uvedením psa. Ukryté osoby jsou asistenty rozhodčího a musí se chovat naprosto klidně, aniž by psovoda nebo psa na sebe záměrně upozorňovaly. Není bezpodmínečně nutné, aby označené osoby vystoupily z úkrytu. Nalezené osoby vyprošťují na pokyn rozhodčího pomocníci.
  • Rušivé vlivy: doutnající oheň, hluky motoru, údery kladivem, bubny, atd.
  • Pomocníci: do 15 minut před začátkem prvního prohledávání je prostor sutin křížem krážem procházen nejméně 3 osobami s jedním zkušebním psem, bezprostředně před uvedením a během práce psa prostor sutin křížem krážem procházejí nejméně 3 osoby bez psa.
  • Doba vypracování: maximálně 20 minut. Čas pro úvodní brífing max 5 minut, čas pro vyhodnocení práce s rozhodčím max 5 minut.

Prováděcí ustanovení:

Soutěžní družstvo se svými psy zdržuje až do přivolání mimo dohled prohledávaného prostoru. Poté obdrží popis situace ve formě náčrtku. Prohledávaný prostor je buď vymezený vizuálně nebo má jasně rozpoznatelné hranice. Vedoucí družstva může zvolit jakýkoli vhodný způsob prohledávání a také nasadit libovolný počet psů (musí být nasazeni všichni psi). Rozhodčí musí být co možná nejpřesněji informován o zvolené taktice.

Pokud je družstvo připraveno k vyhledávání, oznámí to vedoucí rozhodčímu a na jeho startovní signál pak začíná běžet časový limit.

Vedoucí družstva smí stát na místě dle uvážení, psovodi musí čekat na pokyn rozhodčího vedoucímu družstva.  

Pokud pes značí nález, oznámí to psovod vedoucímu družstva. Než psovod vstoupí do prohledávaného prostoru, musí vedoucí družstva vysílačkou sdělit rozhodčímu, kde byla lokalizována ukrytá osoba. Rozhodčí poté ihned vydá souhlas k vyzvednutí psa.

Na pokyn vedoucího družstva a rozhodčího, který je nejblíže, jde psovod ke svému psovi. Psovod jde se svým rozhodčím k místu nálezu. Konzultace s vedoucím družstva je povolena. 

Označí-li další pes, který byl přivolaný k potvrzení, ukrytou osobu, ohlásí jeho psovod vedoucímu družstva nález, který vedoucí sdělí rozhodčímu. Rozhodčí dá poté souhlas k pokračování v práci. Pokračovat v práci smí dvojíce až poté, co opustí prohledávaný prostor. Vyzvednutí psa od nálezu se provádí přímou cestou. Psovod svého psa vysílá k dalšímu prohledávání terénu vždy z vnější části. Vysílání psů přímo z místa nálezu není povoleno.

Pokud pes opakovaně označí osobu již nalezenou, která nebyla vyproštěna, smí vedoucí družstva samostatně vyzvat psovoda k vyzvednutí psa. O této skutečnosti pak informuje rozhodčího.

Vyhledávání v sutinách končí, když vedoucí družstva ohlásí třetí označení, nebo uplynutím maximální doby pro vyhledávání.

Úkol končí oznámením hodnocení ze strany rozhodčího.

Za každou nalezenou osobu bude uděleno 100 bodů nezávisle na kvalitě označení, jakmile vedoucí družstva oznámí rozhodčímu, že pes označil.

Jakékoli zjevné obtěžování hledané osoby psem, bude hodnoceno minus 50 body. Nenasazení jednoho ze psů družstva je hodnoceno minus 50 body. Každé falešné značení je hodnoceno minus 50 body.  Každá nenalezená osoba bude hodnocena 0 body. Jakékoli zranění hledané osoby psem vede k diskvalifikaci týmu do konce soutěže. Pokud nejsou nalezeny všechny hledané osoby, je hodnocena spolupráce družstva a také práce vedoucího družstva nedostatečně.

Plošné vyhledávání (FL)

Taktika i zvolené prostředky pro nasazení při vyhledání jsou zcela volně ponechány na družstvu. Hledat popř. najít může současně více psů. Vedoucí družstva určuje, která dvojice psovod - pes z jeho družstva bude nasazena nebo stažena.  Během každého vyhledávání musejí být nasazeni všichni tři psi družstva. Členové družstva by měli spolupracovat a vzájemně se podporovat.

Způsob označování osob psem je ponechán na úvaze psovoda.

Plošné vyhledávání je posuzováno třemi rozhodčími, na každého psa jeden. 

Bodové hodnocení plošného vyhledávání (max 400 bodů)

Nalezení osob: 3 osoby á 100  bodů (300 bodů)        

Spolupráce a kázeň družstva (50 bodů)

Vedoucí družstva - taktika a její realizace (50 bodů)

 

Všeobecná ustanovení:

  • Prohledávaný prostor: cca. 50.000 m² (500 x 100m) s vyznačenými hranicemi a středovou linií. Min z 50% zarostlý a nepřehledný terén, může obsahovat samostatné budovy.
  • Ukryté osoby: 3 osoby. Psovi může být umožněn vizuální nebo fyzický kontakt, možné jsou však také pro terén typické úkryty, jako např. posedy, kde pes osoby nevidí a ani na ně nedosáhne. Ukryté osoby mají od sebe ležet ve vzdálenosti nejméně 10 m. Dovoleny jsou úkryty do 3 m výšky, avšak min 20 m uvnitř od hranice terénu. Musí být vzaty v potaz také povětrnostní podmínky.  Použité úkryty lze použít i opakovaně.      
    Osoby musí zaujmout svou polohu 15 minut před uvedením psa. Ukryté osoby jsou asistenty rozhodčího; musí ležet nebo sedět a chovat se naprosto klidně, aniž by psovoda nebo psa na sebe záměrně upozorňovaly.
  • Pomocníci: do 15 minut před začátkem vyhledávání projdou prohledávaný prostor křížem krážem nejméně 3 osoby s jedním zkušebním psem, bezprostředně před započetím a během práce psa prostor křížem krážem prochází skupina nejméně 3 osob bez psů.
  • Doba vypracování: maximálně 20 minut. Čas pro úvodní brífing max 5 minut, čas pro vyhodnocení práce s rozhodčím max 5 minut.

Prováděcí ustanovení:

Na tuto disciplinu jsou ustanoveni tři rozhodčí. Každý z nich sleduje při práci jeden tým. Pokud jsou nasazeni najednou všechny tři týmy k prohledání terénu, následují vedoucí družstva a jemu přidělený rozhodčí třetí tým. Tento tým je nasazen v přiděleném prostoru prohledávaného terénu, kde se může volně pohybovat pod kontrolou rozhodčího s vedoucím družstva.

Členové družstva se svými psy se zdržují až do přivolání mimo dohled prohledávaného prostoru. Poté obdrží popis situace ve formě náčrtku nebo mapky. Prohledávaný prostor je buď vymezený vizuálně nebo má jasně rozpoznatelné hranice. Psovodi se při nasazení pohybují po středové ose a vysílají psa do stran, nesmí se pohybovovat po hranicích prohledávaného prostoru. (toto bylo v řádu dřív, novela to neuvádí)

Vedoucí družstva může zvolit jakýkoli vhodný způsob prohledávání a také nasadit libovolný počet psů. Rozhodčí musí být co možná nejpřesněji informován o zvolené taktice.

Pokud je družstvo připraveno k vyhledávání, oznámí to vedoucí rozhodčímu a na jeho startovní signál pak začíná běžet časový limit.

Na povel psovoda musí pes prohledávat prostor hlubokými bočními výpady. 

Vedoucí družstva nesmí vstoupit do vlastního prohledávaného prostoru, psovod až poté, co pes označí, nebo na pokyn rozhodčího. 

Pokud pes značí nález, oznámí to psovod vedoucímu družstva. Než psovod vstoupí do prohledávaného prostoru, musí vedoucí družstva sdělit jemu přidělenému rozhodčímu nález osoby a kde se osoba nachází. Tento rozhodčí pak ihned vydá souhlas k vyzvednutí psa. Vedoucí družstva zůstává na místě, které si zvolil, psovod čeká na pokyny rozhodčího prostřednictvím vedoucího družstva. Vedoucí družstva komunikuje s psovody prostředky radiokomunikace ohledně upřesnění místa nálezu.

Na pokyn vedoucího družstva jde psovod ke svému psovi a tam vyčká příchodu vedoucího družstva a rozhodčího.

Práce v prohledávaném prostoru musí být prováděna normální chůzí, psovodům není povoleno běhat.

Plošné vyhledávání končí, když vedoucí družstva ohlásí třetí označení, nebo uplynutím maximální doby pro vyhledávání.

Úkol končí oznámením hodnocení ze strany rozhodčího.

Za každou nalezenou osobu bude uděleno 100 bodů nezávisle na kvalitě označení, jakmile vedoucí družstva oznámí rozhodčímu, že pes označil.

Jakékoli zjevné obtěžování hledané osoby psem, bude hodnoceno minus 50 body. Nenasazení jednoho ze psů družstva je hodnoceno minus 50 body. Každé falešné značení je hodnoceno minus 50 body.  Každá nenalezená osoba bude hodnocena 0 body. Jakékoli zranění hledané osoby psem vede k diskvalifikaci týmu do konce soutěže. Pokud nejsou nalezeny všechny hledané osoby, je hodnocena spolupráce družstva a také práce vedoucího družstva nedostatečně.

Záchranné stopování (F)

Volba prostředků a taktiky řešení je zcela ponechána na družstvu.

Výměnu týmu psovod - pes určuje vedoucí družstva. V průběhu vypracování stopy musejí být nasazeny všechny tři dvojice z družstva, které se účastní soutěže. Každý tým musí označit alespoň 1 předmět nebo vypracovat 2 lomy.

Členové družstva by měli spolupracovat a vzájemně se podporovat.

Způsob označování psem polohou (v sedě, v leže nebo ve stoje) nebo štěkáním.   

Bodové hodnocení záchranné stopování (max 400 bodů)

Zachycení stopy (10 bodů)

Sledování stopy (100 bodů)

Identifikační předmět (20 bodů)

Předměty na stopě, 8x10 bodů (80 bodů)

Označení osoby (100 bodů)

Spolupráce a kázeň družstva (40 bodů)

Vedoucí družstva - taktika a její realizace (50 bodů)

 

Všeobecná ustanovení:

  • Cizí stopa: 2.000 kroků (délka kroku 70 cm), stáří: 120 minut. 8 ostrých, pravoúhlých nebo tupých lomů. Stopa by měla vést co možná nejpřirozeněji se změnou terénu a za přizpůsobení se terénu. Terén může tvořit les, louka, polní plocha a dále přechody přes cestu nebo silnici. Kladeč jde po celou dobu pokládání stopy normálním krokem, nesmí narušovat povrch terénu, ani zůstávat stát. Rozhodčímu předá přesný plán stopy se všemi potřebnými informacemi o jejím průběhu, jako je pořadí předmětů a nápadné body. Předepsaný je záznam z GPS přístroje.
  • Výchozí prostor: dobře napachovaný identifikační předmět kladeče (maximálně o velikosti boty, povoleny jsou též kusy oblečení zredukované na tuto velikost) na ploše 30 m x 30 m. Základní linie tohoto prostoru je označená zleva a zprava. Kladeč vstoupí z pravé nebo levé boční strany do výchozího prostoru, ve kterém zanechá identifikační předmět, který značí vlastní nášlap (začátek stopy). Po krátkém setrvání se kladeč vydá normálním tempem požadovaným směrem.
  • Předměty: 8 očíslovaných, dobře napachovaných předmětů běžné potřeby kladeče, maximálně o velikosti boty, které se svou barvou výrazně neliší od terénu. Předměty nesmějí být pokládány vedle stopy, nýbrž do stopy. Předměty musejí být pokládány nejméně 40 kroků před nebo za lomem. Kladeč musí každé odložení předmětu zaznamenat do náčrtu stopy. Předměty jsou kromě toho opatřeny značkou nebo přesně popsány.
  • Konec stopy: kladeč ležící nebo sedící na konci stopy. Kladeč se musí nacházet na konci stopy nejméně 30 minut před uvedením psa na stopu.
  • Doba vypracování: maximálně 60 minut včetně nalezení identifikačního předmětu. Čas pro úvodní brífing max 5 minut, čas pro vyhodnocení práce s rozhodčím max 5 minut.

Prováděcí ustanovení:

Při vypracování kladečem položené stopy nemusí pes jít po stopě klasickým sportovním způsobem, nýbrž může slídit. Rozhodující je chronologická posloupnost při vypracování stopy s označením předmětů a nalezením kladeče.

Po nastoupení družstva rozhodčí jasně popíše prostor, ve kterém se nachází začátek stopy. Pes připravený ke stopování může být veden na volno nebo na 10 metrovém vodítku připoutaném k řetízkovému obojku nebo k postroji. Způsob označování je zcela ponechán na psovi.

Ostatní psi záchranného družstva jsou vedeni na vodítku připnutém k řetízkovému obojku nebo postroji.

Přípustný způsob označování předmětů je uchopení předmětu nebo vystavování, a to i střídavě. Pokud pes označuje předmět uchopením, může zůstat stát, posadit se nebo se vrátit k psovodovi. Vystavovat pes může v leže, v sedě nebo vestoje. S připraveností družstva ke stopování a po startovním povelu rozhodčího začíná běžet časový limit.

Práci na stopě začíná dvojice určená vedoucím družstva. Rozhodčí seznámí vedoucího družstva s výchozím prostorem, za kterým se může psovod volně pohybovat. Nasazený psovod případně odpoutá svého psa z vodítka a pobídne ho k vyhledání identifikačního předmětu. Pes musí nalézt identifikační předmět do tří minut, psovod ho smí přitom podporovat zvukovými nebo posuňkovými povely. Poté, co pes nalezne hledaný předmět, si ho psovod může připoutat a zahájí vypracování stopy.

Pokud pes nenalezne identifikační předmět, avšak zcela jasně zachytí stopu, smí psovod po ohlášení vedoucímu družstva, který následně informuje rozhodčího, následovat svého psa, případně ho povelem zastavit kvůli připoutání na vodítko, či vyčkat na vystřídání jiným členem svého družstva.

Pokud pes nenalezne identifikační předmět ani nezachytí stopu, může vedoucí družstva po uplynutí tří minut nasadit jinou dvojici ze svého družstva. Druhá dvojice bude uvedena k identifikačnímu předmětu, od něhož začne s vypracováním stopy.

Pes má při vypracování sledovat stopu kladeče. Psovod následuje svého psa ve vzdálenosti 10 m, a to i tehdy, pokud pes pracuje na volno.

Rozhodčí při vypracovávání stopy následuje družstvo v přiměřené vzdálenosti. Pokud se záchranné družstvo odchýlí od stopy více než cca. 30 m, rozhodčí práci ukončí.

Psovodi mohou přerušit stopování a požadovat přestávku. Přestávky jsou však činěny na úkor celkového časového limitu.

Psovodům je povoleno během práce na stopě psovi očistit hlavu, oči a čenich, případně mu dát napít.

Jakmile pes nalezne předmět, musí ho ihned a bez ovlivňování psovodem označit. Psovod potvrdí rozhodčímu nález zvednutím předmětu. Psovodovi je povoleno ponechat nalezený předmět na stopě v místě nálezu při střídání týmů na stopě.

Když pes dojde ke kladeči, psovod se musí okamžitě zastavit. Pes musí bez ovlivňování psovodem jasně označit nalezenou osobu. Během značení předmětu / osoby musí pes setrvat ve značení (v dané poloze), dokud psovod nepřijde k předmětu / osobě. Pes musí vykazovat jasné chování, aby značení bylo zcela zřejmé. U nalezené osoby musí pes setrvat v určené pozici, aniž by ji obtěžoval.

K odhlášení jdou vedoucí družstva a psovodi s připoutanými psy k rozhodčímu, kde zaujmou základní postoj. Vedoucí družstva předá nalezené předměty. Úkol končí oznámením hodnocení ze strany rozhodčího.

Hodnocení:

Pes má prokázat snahu k práci na stopě a pevné označování předmětů. Mírné vybočování psa ze stopy není chybné.

Nalezení identifikačního předmětu je hodnoceno 20 body. Pokud však první dvojice identifikační předmět nenalezne, je hodnocen 0 body. Druhá dvojice může získat body pouze za zachycení stopy, jejichž plná výše činí 10 bodů.

Každý nenalezený předmět nebo předmět, který pes neoznačí samostatně, bude hodnocen 0 body. Za každý nenasazený tým se snižuje bodové hodnocení o 50 bodů. Za viditelné obtěžování kladeče psem lze strhnout až 24 bodů. Zranění kladeče má za následek diskvalifikaci celého družstva ze soutěže. Pokud není osoba nalezena / označena, může být hodnocení spolupráce družstva a vedoucího družstva uspokojivě.


Aktuální informace
Dva dubnové termíny proměněny ve dva splněné atesty
V dubnu proběhly dva termíny ATESTAČNÍ ZKOUŠKY VE SPECIALIZACI S-SUTINOVÉ VYHLEDÁVÁNÍ s účastí psovodů SZBK ČR.
25.4.2025 22:49

22.8.-24.8.2025 pořádá SZBK ČR ve Chbanech
Prověrky jsou určeny pro psovody se psy připravující se na atesty a na praktické upotřebení v sutinovém vyhledání.
10.4.2025 20:05

Výběrový závod - kvalifikace na MS IRO a MS FCI 2025
V termínu 12.-13.4.2025 proběhne na trenažeru IZS Poštorná Břeclav v kategoriích RH-T B (A), RH-FL B (A) a RH-F B otevřený závod podle zkušebního řádu SAR
2.12.2024 18:08

Loučíme se s panem Květošem Štiborou
Dne 27.3.2025 přišla pro Svaz záchranných brigád kynologů velmi smutná zpráva o úmrtí osobnosti české záchranařiny.
30.3.2025 16:43

... přejít na aktuality
Nejbližší akce