Svaz záchranných brigád kynologů České republiky je organizací zabývající se záchrannými pracemi pomocí psů. Jejich výcvik je veden k vyhledávání živých i mrtvých osob v nejrůznějších prostředích.
Svaz záchranných brigád kynologů je od svého založení otevřen spolupráci se všemi složkami světa zabývajícími se záchranářskou činností.
SVAZ ZÁCHRANNÝCH BRIGÁD KYNOLOGŮ ČR je členěn do regionálních brigád, rozložením totožných s územním uspořádáním krajů. Tyto brigády fungují na území jednotlivých regionů zcela samostatně. Jejich činnost je zastřešována a řízena sedmičlenným prezidiem svazu, voleným sjezdem zasedajícím vždy po pěti letech. Dvakrát ročně je svoláváno plénum svazu, tvořené zástupci všech čtrnácti regionálních brigád. Toto plénum je stejně jako prezidium svazu mezi sjezdy výkonným orgánem. Z momentálně nejlépe vycvičených členů svazu je sestavována a průběžně doplňována Pohotovostní jednotka SZBK, která je připravena kdykoli na vyzvání se dostavit k zásahu nejen v tuzemsku, ale i v zahraničí. Pro tyto účely jsou psovodi i psi připravováni nejen po stránce odborné, ale i psychologické a zdravotní.
Výcvik záchranných psů probíhá v pěti základních směrech. Jedná se o vyhledávací práce v sutinách, pátrání po osobách v přírodních terénech, hledání osob po stopě, práce v lavinových polích a záchranné práce ve vodě, k nimž patří i hledání utonulých.
Těžiště záchranného výcviku psů tvoří hlavně vyhledávání zavalených osob v sutinách nejrozmanitějšího druhu. Ve středoevropských podmínkách se převážně jedná o prohledávání zřícených rodinných domků po výbuchu plynu, sesutých staveb, likvidace nejrůznějších továrních havárií apod.V zimních podmínkách jde převážně o hledání osob zapadlých ve sněhu nebo zavalených v lavině, v letním čase pak vyhledávání osob zatoulaných a ztracených v nepřístupných terénech, většinou dětí nebo starších osob.
Specifickou kapitolu tvoří nejmladší odvětví záchranářské kynologické činnosti, kterou je pomoc tonoucím a dále vyhledávání utonulých osob pod vodní hladinou. Toto hledání probíhá za pomoci člunů, na jejichž přídi leží vedle psovoda pes, který čicháním po hladině lokalizuje místo nálezu utonulého. Vedením tohoto speciálního druhu výcviku jsou pověřeni Jihočeši, kteří na toto téma konají pravidelně výcvikové kursy vodních prací.
Při pomoci v zahraničí jde pak hlavně o působení po zemětřesení většího rozsahu, jako byly například tragické události roku 1999 v Turecku nebo na Tchaiwanu. Svaz při této činnosti úzce spolupracuje s Hasičským záchranným sborem, Policií ČR a všemi dalšími organizacemi podobného zaměření, jako je Horská služba, Vodní záchranná služba, Letecká záchranná služba, Adra, Český červený kříž a další.